Jak začít s paleontologií?
Jak začít s dětmi?
Nejlepší bude zájmový kroužek
Pokud se vaše dítě zajímá o paleontologii, zkameněliny nebo pravěk a chce se touto tematikou zabývat je nejlepší začít v nějakém kroužku (je-li k dispozici). Tam by se měl mladý zájemce nenásilnou a hravou formou postupně s paleontologií seznamovat a to jak teoreticky tak i prakticky - určitě by neměly chybět vycházky za zkamenělinami (je-li to možné).
V zájmovém kroužku získá dítě základní přehled o čem paleontologie je a čím se zabývá a pokud k ní bude cítit skutečný vztah, může se rozhodnout i pro její budoucí studium. Nicméně i když si zvolí jiný studijní obor, získá v kroužku cenné zkušenosti a kontakty, které pak bude moci využít, pokud bude chtít mít paleontologii jako zálibu.
A co když není kroužek k dispozici?
Tato varianta je v řadě míst velmi pravděpodobná. V tomto případě musí rodič (chce-li vyhovět zálibě svého potomka) alespoň z části zastat roli jakou má vedoucí kroužku.
V ideálním případě by bylo rozumné se s paleontologií trochu seznámit (co to je, čím se zabývá a podobně), aby mohl být rodič alespoň trochu oporou svého dítěte. Určitě by bylo vhodné pořídít nějakou literaturu přiměřeně věku dítěte či nějaké pomůcky, se kterými si může hrát ale zároveň se seznamovat s paleontologií.
Snad každé dítě, které má vztah k paleontologii ale potěší, pokud si bude moci samo zkusit nějaké ty zkameněliny nasbírat - radost z vlastního nálezu snad ani nelze vynahradit. Pokud chcete splnit dítěti i tento sen, pak je vhodné ho vzít na nějakou lokalitu, kde si sběr může vyzkoušet (tam kde je sběr povolen a neuškodí se tak přírodě, ale tam kde je šance nějakou zkamenělinu najít). Nejlepší ale bude když si vyhledáte nějakou exkurzi určenou pro veřejnost a spolu s vaším potomkem se jí po dohodě s organizátorem zúčastníte. Pokud ani toto řešení nepřipadá v úvahu, podívejte se na stránku lokalit pro začátečníky.
Také můžete zajít na prohlídku nějakého muzea či expozice a případně se zůčastnit nějaké akce pro veřejnost. Rovněž se můžete spolu s dítětem pokusit zapojit do paleontologie jiným způsobem nežli formou kroužku (pokud je to možné).
A co dospělí?
U dospělých je situace poměrně jednodušší než u dětí. Nejlepší bude si pořídít nějakou základní literaturu pro seznámení se s paleontologií a pokusit se zapojit do paleontologie prostřednictvím nějaké organizace či spolku určeného pro širokou veřejnost. Také je vhodné sledovat kalendář akcí a některé se osobně zúčastnit.
Pro zájemce v pokročilém věku je přímo určena Univerzita třetího věku, kde se formou poutavých přednášek s paleontologií blíže seznámí a na exkurzích si vyzkouší sběr zkamenělin v terénu.
Kalendář akcí:
Novinky a zajímavosti
Novinky a zajímavosti >